); } if (is_archive()

Jak ma sens i cel związek miłosny?

przez w 16/02/12 o 2:34 pm

Dobra, autentyczna relacja z samym sobą pozwala na dobre relacje z innymi i znalezienie odpowiedniej osoby oraz zbudowanie z nią intymnego i szczerego związku prowadzącego do miłości. {o czym pisałem szerzej tutaj: Związek miłosny- nasze lustrzane odbicie}

Nasza autentyczność wynika też poprzez to, że jesteśmy z drugą osobą, kochamy drugą osobę za to, że jest sobą, pozwalamy jej tym samym na bycie sobą. Bycie naturalnym, odpuszczenie sobie (brak rywalizacji) oraz zaufanie to jest to co służy związkowi dwojga osób. Zaufanie sprzyja budowaniu  związku od wewnątrz. Zaufanie to klej dla związku. Zaufanie sobie jak i innym.

Czasami spotykamy osobę która naszym zadaniem powinna się jeszcze wiele nauczyć. To czy zechce skorzystać z naszego wspólnego bycia, naszej przestrzeni to jest tylko jej wybór. Jeśli nie ma zgody na wspólne tworzenie wtedy nie ma możliwości na wspólny związek. Ważne jest też to, aby zrozumieć, że kogokolwiek przyciągniemy do siebie to być może jest to właśnie ta odpowiednia osoba, która ma być z nam w tym momencie naszego życia.

Jaki cel i sens ma nasz związek miłosny z drugą osobą?

Związek powinien być tworzony w poczuciu spójności, dążyć do rozwoju nas samych jako jednostki i jako pary. Związek ma na celu podnosić nas na duchu i dawać tą szczególną radość bycia z drugą ukochaną osobą. Esencją każdego związku jest uczenie się bezwarunkowej miłości, akceptacji oraz wspierania samego siebie. Aby nie opierać się o drugą osobę i dawać wsparcie. Oczywiście wspierając sami dostajemy wsparcie. To pozawala nam bardziej ufać, poznawać siebie (również nawzajem) i uwalnia nas od lęku przed nadchodzącymi zmianami. Myślę, że dzięki miłości nie stajemy się odcięci od tego co nam przeznaczone.

Jeśli związek ogranicza nas, nie pozwala nam wyrazić głęboko naszego autentycznego „Ja”, jest tworzony z pozycji nieuczciwości to może jak najszybciej powinniśmy sobie „odpuścić’ taki związek?

Czemu boimy się zmiany?

Stworzenie związku z nowo poznaną osobą może w nas budzić lęk i wszelkie inne obawy. Lęk przed zmianą to zwykle obawa przed utratą czegoś. Obawiamy się, że stracimy nasze poczucie bezpieczeństwa i dobrze znany nam świat. Zmiany przynależą do naszego życia. Kiedy sobie to uświadomimy może wtedy nie będziemy się obawiać utraty czegokolwiek. Porzucając lęk tylko wtedy możemy się zmienić i odblokować energię, która będzie nam służyła dla naszej kreatywności i naszego rozwoju. Jeśli nie będziemy stawiać oporu lub/i udawać, że nic się nie dzieje, może wtedy odkryjemy, że nie musimy być uwikłani w związki z nieodpowiednimi osobami.

Jeśli ktoś się zmienia i postanawia nas zostawić, nie powinniśmy tego odbierać tego związku i siebie jako porażki.

 

Podobne artykuły:


2 komentarze do “Jak ma sens i cel związek miłosny?”

 1. Elżbieta Tokarska

  Cze 22nd, 2013

  Świetny artykuł. Tak na prawdę wszystko, to co jest nam potrzebne do budowania związku – spójnego pełnego zrozumienia i miłości jest w nas tylko trzeba chcieć sięgnąć po te zasoby.
  Nie można kogoś kochać jeżeli nie umiemy kochać siebie.
  Nie będziemy umieli zaakceptować w pełni kogoś. jeżeli nie umiemy akceptować siebie takimi jakimi jesteśmy.
  I w końcu zaufanie do kogoś pojawi się wtedy, gdy zaufamy też sobie.
  Warto też pamiętać, że wsparcie drugiej osoby powinno być bezinteresowne by było rozwijające i pogłębiające nasz związek. Często niestety bywa, że wspieramy bo tak na prawdę potrzebujemy odnaleźć swoją wartość, dodać sobie wartości i ważności … a to już nie jest dobre i służące budowaniu głębi, zrozumienia w związku …

Leave a Reply