); } if (is_archive()

O pustce emocji…

przez w 21/10/11 o 4:14 pm

Każdy z nas poszukuję sensu swojego życia, sensu naszego działania i wartości dla nas z tym związanych. Emocje pozwalają nam nadać koloryt naszemu działania i są drogowskazem czy nasze wybory są właściwe czy też nie. Dzięki uczuciom wiemy czy coś jest dla nas dobre czy też nie.

 Odmienność naszych uczuć pozwala wzbogacać nasze przeżycia i nadać odpowiedniego znaczenia osobom, rzeczom i zdarzeniom.
– „Emocje są bodźcami skłaniającymi nas do działania., szybkimi planami uratowania albo podtrzymania życia, w które wyposażyła nas ewolucja. Słowo emocja wywodzi się od łacińskiego czasownika” motere  poruszyć” natomiast przedrostek „e” oznacza mniej więcej „ku czemuś” , co sugeruje skłonność do działania zawierającą się w każdej emocji” 
Skąd pustka?
Pustka emocjonalna wiąże się zazwyczaj z silnymi traumatycznymi sytuacjami w naszym życiu:
 1. gdy mamy za sobą trudne bolesne doświadczenia trwania w związkach dysfunkcjonalnych (związek ze sprawcą przemocy, wychowanie w rodzinie dysfunkcjonalnej, patologicznej)
 2. gdy tracimy ważną wartość w swoim życiu (np. pracę) osobę (śmierć kogoś bliskiego).
Utrata sensu życia i wiara w to że nasze bycie i działanie mają jakiś sens przyczynia się bezpośrednio do powstania pustki emocjonalnej.
Nazywania emocji, możliwości ich przeżywania uczymy się od najmłodszych lat. To rodzice są pierwszymi osobami które zabarwiają nasz świat emocjami. Nadają mu odpowiedni kształt, koloryt i uczucie. Z problemem pustki emocjonalnej borykają się osoby, które nie miały stabilnego bezpiecznego domu rodzinnego, w których panował chaos (np. Dorosłe Dzieci Alkoholików). Osoby te w dorosłym życiu często uciekają w uzależnienia, aby właśnie coś poczuć, aby dostarczyć sobie euforię silnych przeżyć.

Pustka emocjonalna ogarnia też osoby po trudnej stracie kogoś ważnego.
To też, moim zdaniem, sposób na nie przeżywanie trudnych emocji: bólu, żalu, gniewu i sposób aby nie konfrontować się z nimi….
Z pustką emocjonalna borykają się też osoby wychodzące z nałogów, chore na depresje, z zaburzeniami osobowości (np. borderline, nerwica), może też pojawić się wtedy, gdy nie radzimy sobie z naszą samotnością i gdy mamy zaniżony obraz własnej osoby i otaczającego nas świata… Pustka emocjonalna może dotknąć osoby w okresie dorastania i dojrzewania, kiedy nie radzą sobie z „wejściem w dorosły świat”….

Pustka emocjonalna to stan gdzie osoba w danej chwili nie potrafi czuć i nazywać swoich uczuć, nie radzi sobie ze swoimi uczuciami.
Ale to też stan który mija w chwili gdy zaczniemy przyglądać się swoimi emocjom, respektować je, słuchać ich. Czasem niektórzy potrzebują wsparcia innych osób a inni zwykłego poradzenia sobie samemu…..

To też nauka, że nie ma „złych” czy „dobrych” uczuć. Że bogactwo naszego życia jest też o wiele bogatsze o tyle o ile emocje i nasze uczucia są nieodłączną naszego „ja” i bycia z innymi i kiedy mamy na to zgodę i to szanujemy…..

Podobne artykuły:


4 komentarze do “O pustce emocji…”

 1. Kasia

  Sty 20th, 2012

  „Osoby te w dorosłym życiu często uciekają w uzależnienia, aby właśnie coś poczuć, aby dostarczyć sobie euforię silnych przeżyć. ”
  albo odwrotnie – czyli uciekają w nałogi żeby nie czuć.. bo czuje lęk i nie pokój ,nie wiem skąd on sie wziął jest nieprzyjemny , wiec można go zapić – przynajmniej na chwile nie czuć…

  • Tomasz Sobolewski

   Sty 21st, 2012

   …można by powiedzieć tak: często ucieczka w uzależnienie jest bo to aby nie czuć lęku a czuć inne uczucia….

 2. ewka

  Maj 24th, 2013

  Doświadczylam czegoś takiego po stracie bliskiej mi osoby i ciężko mi z tym walczyć!! Twa to wiele lat ale jest lepiej o 50%

Leave a Reply