); } if (is_archive()

O szacunku w związku miłosnym

przez w 16/04/12 o 5:57 pm

Szacunek nie oznacza podporządkowania się drugiej osobie ani zachowania wobec niej dystansu. Nie wynika też z naszej obawy czy lęku.

Szacunek oznacza spojrzenie na drugą osobę taką jaką jest; z respektem dla jego tożsamości. W związku miłosnym szacunek oznacza spojrzenie na siebie oczami drugiego, które ułatwia drogę ku świadomości. Szanować partnera to respektować jego wybory i jego czas kiedy kontynuuje swoją drogę z nami.
Szanować oznacza:

  1. nie chcieć panować nad drugim człowiekiem
  2. nie wykorzystywać go do swoich celów
  3. nie sądzić, że się wie co dla drugiej bliskiej osoby jest najlepsze

Poprzez miłość i szacunek akceptujemy drugą osobę taką jaka jest. Jeśli naprawdę kochamy nie dopuszczamy do siebie myśli, że ktoś drugi musi zasłużyć na naszą miłość, musi być nas godny aby nas uszczęśliwić.

Szacunek określa naszą odpowiedzialność za drogę jaką wspólnie przemierzamy. Nie pozwala on brać władzy nad drugą osobą. To przez szacunek mówimy czasem drugiej osobie „nie” przez lojalność dla naszej drogi i poszanowania prawdy. To dla szacunku dla naszej świadomości, do której związek zmierza nie stajemy się ulegli wobec drugiej osoby.

Nierzadko tak jest, że osoby są ze sobą aby wzajemnie się wykorzystywać lub nad kimś panować. Wtedy czują się bezpiecznie. Ten brak świadomości nie pozwala na autentyczną, bliską relację i często prowadzi do rozpadu związku.

Szacunek też jest mylony z równouprawnieniem. Równouprawnienia domagamy się w problemach społecznych, prawnych czy ekonomicznych. W związku miłosnym szacunek podkreśla różnice. Równouprawnienie płci może oznacza brak szacunku dla partnera.

Poprzez szacunek i miłość dążymy w związku do osiągnięcia naszej  świadomości, pogłębienia naszej relacji, stajemy się z każdym dniem dla siebie kimś wyjątkowym i niepowtarzalnym.

Podobne artykuły:


Leave a Reply